Hapiportfel

Uzupełnimy braki w Twoim portfelu...

Pożyczaj odpowiedzialnie

Pożyczka to poważna sprawa. Może przynieść nam wiele korzyści, jednak pod warunkiem, że będziemy pożyczać odpowiedzialnie. Zanim zdecydujemy się aplikować o pożyczkę, powinniśmy zapoznać się dokładnie z ofertami pożyczkodawców i regulaminem. Rozważmy wszystkie za i przeciw.

Pożyczka jest rozwiązaniem, które może przyczynić się do rozwiązania naszych problemów, może nam również umożliwić realizację planów, czy nawet spełnienie marzeń. Warto jednak pamiętać, że decyzja o pożyczeniu pieniędzy jest poważnym zobowiązaniem. Wszystkie pożyczone pieniądze będziemy musieli bowiem spłacić. Zanim rozpoczniemy procedurę pożyczkową, weźmy kartkę papieru i wypiszmy wszystkie za i przeciw decyzji o podjęciu zobowiązania finansowego. Zastanówmy się, czy pożyczanie pieniędzy jest w naszym przypadku rzeczywiście konieczne. Czy nasz cel jest wart podejmowania ryzyka, i czy przypadkiem nie mógłby poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności. Zastanówmy się również, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę w terminie i sprawdźmy jakie poniesiemy konsekwencje jeżeli nam się to nie uda. Dokładne przemyślenie sprawy zazwyczaj sprawia, że podejmujemy właściwą decyzję. Jeżeli uznamy, że pożyczka jest nam faktycznie potrzebna, poszukajmy najbardziej optymalnych dla nas ofert. Jeżeli pierwszy raz pożyczamy pieniądze, sprawdźmy które firmy oferują możliwość pierwszej pożyczki za darmo - nie przewiduje ona dodatkowych kosztów jeżeli tylko spłacimy nasze zobowiązanie w terminie.

Zanim zdecydujemy się pożyczyć pieniądze powinniśmy zastanowić się jaka kwota jest nam potrzebna. Istotne jest określenie terminu spłaty zobowiązania. Nie powinien on być ani zbyt długi, ponieważ sprawi to, że koszty pożyczki wzrosną, ani też zbyt krótki, ponieważ możemy mieć problem ze spłatą w terminie.

Decyzja o pożyczeniu pieniędzy powinna być poprzedzona wieloma kalkulacjami. Jeżeli posiadamy cel, który wart jest ryzyka związanego z pożyczaniem pieniędzy, musimy ustalić jakich dokładnie funduszy potrzebujemy do jego realizacji. Pamiętajmy, że kwota zobowiązania powinna odpowiadać naszym rzeczywistym potrzebom. Pożyczmy dokładnie tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne. Nie mniej i nie więcej. Kiedy pożyczymy więcej niż tego potrzebujemy, bez powodu zwiększymy koszty naszej pożyczki, a to nie jest naszym celem. Kiedy przemyśleliśmy jaka kwota jest nam niezbędna, sprawdźmy oferty firm pożyczkowych. Każda z nich posiada określoną kwotę minimalną, a także maksymalną sumę, którą jest w stanie wypłacić swoim klientom. Kolejny aspekt, który nas interesuje to okres spłaty pożyczki. Oprócz tego, że pożyczamy określoną sumę, musimy także określić czas, który jest nam potrzebny na jej spłatę. Nie warto ryzykować i podawać zbyt krótkiego czasu spłaty – jeżeli nie uda się nam spłacić pożyczki w zadeklarowanym przez nas terminie, narażamy się na dodatkowe koszty. Podobnie sytuacja wygląda ze zbyt długim okresem spłaty – pożyczka automatycznie staje się droższa.

Pożyczka w zależności od oferty, z której korzystamy wiąże się z określonymi kosztami. Warto dokładnie przeanalizować co składa się na docelową sumę, którą będziemy zobowiązani spłacić. Nie bójmy się zadawać pytań i uważnie czytać wszystkich dokumentów, które podpisujemy.

Kiedy decydujemy się na pożyczenie pieniędzy musimy być świadomi, że oprócz kwoty jaką pożyczyliśmy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty – tak zwane koszty pożyczki, które różnią się w zależności od firmy, z której oferty korzystamy. W nielicznych przypadkach spłacamy tylko tyle, ile pożyczyliśmy – są to promocje, które firmy niekiedy oferują klientom korzystającym po raz pierwszy z ich usług. W pozostałych sytuacjach pożyczka jest płatna. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług określonej firmy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z prowizjami jakie ona pobiera. Są to ważne kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze określonej firmy. Dobrze jest upewnić się, czy zdajemy sobie sprawę ze wszystkich kosztów pożyczki i niczego nie przeoczyliśmy. Dobrze jest obliczyć miesięczną ratę pożyczki w obecności pracownika firmy, z której usług korzystamy. Jeżeli popełniliśmy błąd w obliczeniach zostaniemy natychmiast o tym poinformowani, co pozwoli nam uniknąć nieporozumień. Pamiętajmy o czytaniu wszystkich umów, które podpisujemy. Nie pomijajmy niczego, zwłaszcza treści zapisanych małym drukiem – są one tak samo istotne.

Zanim zdecydujemy ubiegać się o pożyczkę sprawdźmy jakie są kryteria wybranego przez nas pożyczkodawcy. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele czasu. W większości przypadków niezbędnym kryterium jest ukończenie osiemnastu lat. Zazwyczaj musimy również informacje o naszych dochodach.

Firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek określają kryteria, na podstawie których udzielają pożyczek swoim klientom. Ustalenie pewnych kryteriów jest niezbędne i stanowi zabezpieczenie dla interesów firmy. Pożyczkodawca musi mieć podstawy przypuszczać, że pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Kryteria, które stosują firmy pozabankowe są znacznie bardziej łagodne niż warunki stawianie przez banki. Podstawowym wymogiem jest wiek klienta. Firmy zazwyczaj oczekują ukończenia osiemnastu lat, niektóre wymagają, żeby ich klienci mieli ukończone dwadzieścia lat. Kolejną kwestią są dochody uzyskiwane przez osobę, która ubiega się o pożyczkę. Każda firma ma odrębne wymagania odnośnie dochodów. Preferowani są klienci, który posiadają dochody stałe i są w stanie to udowodnić. Największe szanse na uzyskanie pożyczki mamy jeżeli posiadamy umowę o pracę. Jednak firmy udzielają pożyczek również klientom pracującym na umowę o dzieło, czy umowę zlecenie. Na rynku pożyczek działają również firmy udzielających pożyczek osobom bez stałego źródła dochodów – studentom, czy bezrobotnym. Takie transakcje wiążą się z większym ryzykiem dla pożyczkodawcy, dlatego też zazwyczaj są dużo droższe.

RRSO ”0%” oferta promocyjna

Weź pożyczkę